Flor de Arena

 Tiquilia paronychioides

Drobná, silně aromatická peruánská rostlina s hroznovitými květy. Divoce rostoucí v oblasti peruánských And. Její výhonky a oválné lístky pokrývá jemné chmýří. Nenápadné plody obsahují malá semínka.Ve fytoterapii se využívá celá nadzemní část rostliny.  Obsahuje složky s protizánětlivými, antivirovými, antioxidačními a očistnými účinky.

  

Obsahové látky:

steroidní sloučeniny (β-sitosterol, campesterol, stigmasterol), flavonoidy (quercetin, rutosid, hyperosid), polyfenolové kyseliny (rozmarýnová a kávová), esenciální mastné kyseliny (arachidonová, linoleová, oleopalmitová, oleicinová), makroelementy (Ca, Mg, K, Na), mikroelementy (Fe, Cu, Mn, Se, Zn, Cr) .

Výluhy z Flor de Arena čistí neuro-endokrinologický systém (nervy a žlázy s vnitřní sekrecí). Odstraňují z krve kyselinu močovou, pocházející z nadměrného požívání živočišných bílkovin. Díky vlastnostem uklidňujícím a protistresovým působí pozitivně na nervový systém. U osob nadměrně popudlivých, se sklonem k pocení, regulují neurovegetativní systém. Eliminují adrenalin a kyselinu mléčnou hromadící se v organizmu v důsledku stresu. Flor de Arena je doporučována rovněž při poruchách funkcí trávicího traktu, nechutenství, otylosti a překyselení žaludku Často se používá při pokrmových otravách. Působí močopudně a proti zánětům močových cest a sliznic. Dokonale čistí ledviny. Její uklidňující účinky přináší dobrý spánek.

Ve fytoterapii se využívá celá nadzemní část rostliny. Využití odvarů z této bylinky se opírá hlavně o tradiční zkušenosti obyvatel Peru, kde patří k nejčastěji doporučovaným složkám léčebných bylinných kúr.
Spolu s Manayupou a Hercampuri patří do tria očistných bylin se znamenitou účinností. Jako jediná se nevaří, pouze zalévá vroucí vodou. 
Koupele s přidáním výluhu z Flor de Arena se doporučují k očistě a osvěžení pokožky.  
Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:

 
  • očistě organizmu
  • problémech s trávením
  • zvýšené kyselosti žaludku 
  • otylosti  
  • zánětech ledvin, močových cest a prostaty 
  • zánětech sliznic 
  • nespavosti 
  • depresích a neurózách – pomocně 
  • pokrmových otravách 
Upozornění
Není doporučeno dětem, těhotným a kojícím ženám.
 
Obvyklý způsob použití :

1 rovnou lžičku byliny zalít sklenkou vroucí vody a pod přikrytím ponechat 15 minut vyluhovat. Odcedit. Pít 2-3 sklenky denně. NEVAŘIT!

Jako zajímavost:
Koupele s přidáním výluhu z Flor de arena se doporučují k očistě a osvěžení pokožky.