Manayupa

Desmodium adscendens

Manayupa je trvalá keřovitá rostlina rostoucí pouze v některých horských oblastech And, nejčastěji od 2.000 do 4.000 m.n.m. I přesto je však známa v celém Peru.
Její "sláva" sahá až do časů Inků, kdy bylo její užívání privilegiem vyšších společenských vrstev a mělo částečně obřadní až kultovní charakter.
V jazyce quechua zní její název “runa mana yupana”, což znamená:” její vlastnosti jsou nesčetné”.
Manayupa má zelené, oválné lístky vyrůstající z ohebných, plazivých lodyh, dorůstajících do 50 cm délky. Lístky, plody i celá lodyha Manayupy jsou pokryty charakteristickými hustými chloupky. Květy jsou drobné, převážně růžové. Semena jsou v malých, cca 3 cm velkých luscích. Husté kořeny rostou hluboko a díky tomu odolává i nedostatku vláhy. Uvádí se, že Manayupa může mít i temnější barvu lístků a modrobílé květy. Závisí to na místě výskytu Manayupy. Pro léčivé účely se sbírá a používá celá nadzemní část rostliny.
Za svou popularitu vděčí Manayupa především očistným vlastnostem. Z krve dokonale odstraňuje toxické látky, zejména chemického původu ale i pokrmového. Má vysoké přirozené vlastnosti močopudné, což usnadňuje a urychluje odstranění toxin z organizmu. Pomáhá i zlepšit funkce jater, čistí ledviny.
Složky obsažené v Manayupa mají účinky antiastmatické, antialergické, tonizační, antioxidační a protizánětlivé a díky tomu je nápomocná při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí (i při výtocích). Mimo to chrání sliznici trávicího traktu a reguluje tvorbu žaludečních kyselin při překyselení. Urychluje spalování tuků a je tedy nápomocná i při reduk
čních dietách.
Manayupa má i účinky spasmolytické, uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá proti bolesti, při neurózách, dobře působí i na CNS. Je používána i při menstruačních bolestech. Díky obsahu taninů je využívána i jako prostředek k zastavení krvácení, urychluje procesy hojení ran. Může být použita k omývání i ke koupelím.
Tradičním indiánským využitím je také macerát v alkoholu (např. v rumu) užívaný při bolestech páteře.

Obsahové látky:

Manayupa v sobě hromadí esteroidy, taniny, minerální sole, hlavně vápna a hliníku, vitamín K, saponiny, flavonoidy, glycidy (deriváty kvercetinu), aminokyseliny, éterické oleje a mnoho jiných látek. Je nejčastěji užívanou a také nejúčinnější rostlinou s očistnými účinky.

Nestor peruánské fytoterapie páter Edmund Szeliga ji nazývá bylinou č.1 všech léčebných kúr.V některých případech dokáže již samo vynikající očistné působení Manayupy odstranit zdravotní potíže.


   


 Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:

 
  • očista krve a celého organizmu od toxických látek především chemického původu (pocházejících i z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu)otravy, nevolnosti, bolesti břicha, zácpy
  • překyselení žaludku, žaludeční vředy 
  • záněty jater, žlučníku, žlučových cest
  • záněty ledvin a močových cest, bolestivé močení a nutkání
  • záněty ženských pohlavních orgánů, menstruační bolesti, výtoky (i ke koupelím)
  • astma i bronchitida
  • ekzémy, alergie, akné ,vyrážky různého druhu (i ke koupelím) 
  • neurózy a neuralgie
  • bolesti svalů a křeče (i ke koupelím)
  • jako antioxidant

Obvyklý způsob použití :

1 lžíci byliny zalít cca 0,7 litru studené vody, nechat 5 minut odstát a vařit mírným varem 5 minut. Odcedit, pít vlažné, 3 x denně  .

Upozornění: 
Neužívat současně léky vycházející strukturálně z fenylethylaminu nebo se směsí bylin.
Pití odvaru ve vyšších dávkách může mít vliv na snížení krevního tlaku. V tomto pří
padě snižte dávku byliny a kontrolujte častěji krevní tlak.

Jako zajímavost:
tradičním indiánským využitím Manayupy je také macerát v alkoholu (např. v rumu), užívaný při bolestech páteře. Mezi některými indiány koluje pověra, že vývar z Manayupy podaný partnerovi, dokáže navrátit lásku a přízeň milované osoby.