O jakosti peruánských bylin

 Jestliže onemocníme a nebo se máme podrobit nějakému zákroku, obvykle se sháníme po nejlepších lékařích specialistech. Často se ptáme na názory ostatních, protože máme do rukou lékařů svěřit to nejcennější co máme: své zdraví. Záleží nám na tom, aby "náš" lékař byl dobrým odborníkem a specialistou. Snažíme se tedy získat jakost.

Záleží nám ale na tom samém i při nákupu bylin? Jak můžeme sledovat, mnoho lidí se při výběru bylin řídí hlavně jejich cenou a postačí jim fakt… že pochází z Peru. Problémem je, že však nemusí vždy splňovat požadavek jakosti a tím i předpokládaných účinků.

Před nákupem by si měl zájemce ověřit, zda firma která byliny nabízí je zkušeným specialistou v této oblasti, nebo zda prodávající pouze využívá jejich popularity a poptávky a považuje je jen za obchodní artikl. Tento fakt je velmi důležitý neboť se netýká jen našeho trhu. I v Peru nabízejí obchodníci byliny s atraktivně nízkými cenami, ale jsou to převážně rostliny, které byly dlouho skladované.Jsou nepřebírané, často drcené a proto lze těžko poznat jejich jakost, druh a čistotu. Stává se, že i "certifikované" laboratoře postupují podobně.

Pokud nemá importér dostatek zkušeností, nakupuje a přiváží (často nevědomky) surovinu nízké kvality.

V Peru není problém koupit byliny laciné, ale byliny hodnotné s vysokou jakostí.

Uvedeme pouze dva příklady:
Uncaria tomentosa (známá též jako Vilcacora) - výhradně vnitřní část kůry této popínavé rostliny má léčivé vlastnosti. Vnější vrstva je pouze bezcenným odpadem, který je však často dovážen do Evropy jako originální produkt. Pokud je kůra rozdrcená nebo rozemletá, nedá se s jistotou určit, z jaké části kmene pochází a jaké je její skutečné složení. Mimo vnější vrstvy kůry - odpadu, může obsahovat i "doplněk" v podobě rozdrcené kůry jiných rostlin.Je pochopitelné, že cena takové "směsi" je výjimečně atraktivní! Tentýž problém se týká i mletých rostlin v kapslích.

 




Test: vilcacora z třech různých zdrojů i tři odvary. K testu použito stejné množství byliny a vody, a stejná doba varu.

Maka (Maca) - roste ve vysokých partiích And, ve výškách nad 4.000 m.n.m. a pěstovaná v tomto prostředí obsahuje všechny hodnotné složky. S ohledem na těžké podmínky však začala být pěstována i v nižších polohách. Je to neporovnatelně snadnější a lacinější, ale za cenu ztráty některých vlastností a síly působení této výživné bulvy. Stává se také, že Maka je slabě pražená a díky tomu má lehce pálivou chuť a je hůře stravitelná. Někdy také - pro zvětšení objemu, a tedy se snahou o nepoctivý zisk - ji výrobce "obohacuje" příměsí kukuřičné moučky.

Třídění a přebírání peruánských bylin je "manufakturní" prací. Je to činnost velmi pracná i časově náročná ale má své opodstatnění. Prvotřídní kvality bez této těžké práce by nebylo možno dosáhnout.

Pokud se jedná o záchranu zdraví, nedá se riskovat a experimentovat. Je třeba mít jistotu, že firma která byliny nabízí je nejen obeznámena s tématem a má zkušenosti ale dbá rovněž o dobro klienta. Je třeba mít jistotu, že nabízené poklady džungle jsou čerstvé, nezvětralé, nejsou drobně mleté a že (i když je to finančně náročné) jsou laboratorně vyšetřeny s ohledem na obsah bakterií, plísní a těžkých kovů. Je třeba mít jistotu, že nabízené kapsle obsahují extrakt a ne pouze jemně mleté byliny, které oproti kvalitnímu extraktu mají malou účinnost. Je dobře si uvědomit, že nižší cena bývá na úkor některého z důležitých elementů jakosti. Taková praxe velice poškozuje pověst peruánských bylin a často přináší rozčarování.

Dovoz a distribuce kvalitních bylin klientům je podmíněn zvláštní péčí a zvýšenými náklady. Bohužel, ne každá společnost je ochotna se vydat touto náročnou cestou. Ačkoli jsou i vzácné výjimky. Záleží na morální a etické úrovni osob které se touto činností zabývají.
Institut bude dbát o dobro klientů a propagovat dodržování norem jakosti a systematické kontroly peruánských bylin na našem trhu.

ZDRAVÍ JE TO NEJCENNĚJŠÍ CO MÁME, VOLME TEDY TU NEJLEPŠÍ JAKOST!

© ITPM .