Kudzu

Pueraria lobata

Rostlina Kudzu je typickou pnoucí rostlinou, která se vyskytuje v celé Asii a také v Severní Americe. K růstu ji vyhovuje polostín stromů a nejčastěji ovíjí pouliční lampy, stožáry či domy. Může dorůstat výšky až 12 metrů. Díky svému extrémně rychlému růstu a rozšiřování (přírůstek až 30cm za den) se v USA stala roku 1972 plevelnou rostlinou. Obchodování se semeny této rostliny je přísně kontrolováno, neboť zabraňuje v přístupu světla jiným rostlinám a způsobuje tak jejich vymírání.

Význam Kudzu:

Kudzu však není pouze obyčejným plevelem. Přestože způsobuje v přírodě mnohé ekologické problémy, má i spoustu pozitivních vlastností. Pro rostlinu Kudzu je typický velmi silný a hluboký kořenový systém (až 1,5 m do země). Právě svými kořeny rostlina pohlcuje atmosferický dusík a předává ho do půdy jako přírodní hnojivo. Navíc slouží i jako pastevní rostlina pro dobytek a díky vysokému obsahu škrobů, je velmi výživná.
Léčebné účinky rostlině Kudzu zajišťuje přítomnost izoflavonoidů - rostlinných látek, které v trávicím traktu člověka vykazují podobné účinky jako hormony estrogeny. Díky tomu je Kudzu doporučován především ženám v období menopauzy. Ovšem rostlina disponuje i jinými účinky.

  • Zmírňuje projevy menopauzy (návaly, pocení, podrážděnost, impotence, libido, osteoporóza).
  • Posiluje nervovou soustavu - působí proti migréně

​                                                       - pomáhá při neurózách a depresích (zvyšuje produkci serotoninu + dopaminu v mozku).

  • Posilují srdce a krevní oběh. Prevence kardiovaskulárních onemocnění.
  • Stabilizuje krevní tlak.
  • Pomáhá při léčbě závislostí (snižuje spotřebu alkoholu a nikotinu).
  • Využívá se při trávicích obtížích.
  • Prevence nádorů prsu a prostaty.

© ITPM