Juan de Alonso

Xantium spinosum
 
Rostlina teplých oblastí Jižní Ameriky, v Peru roste ve výškách 2000 až 3500 m n.m. Je jednoletá, dorůstá výšky 30 cm. Značně rozvětvená lodyha má ostré žluté trny. Horní část listu je tmavozelená, spodní je bělavě-šedá a je pokryta chmýřím, s lalůčkem po obou stranách. Květy jsou žlutohnědé, plody podlouhlé. Ve fytoterapii se používají lodyhy a listy.
 
  
 
Obsahové látky:
 
alkaloidy, steroly, triterpeny, flavonoidy - pendelin, jacein, centaurin, xantoestrumarin, quercetin, paluletin, seskviterpenické laktony - xanthatin, xanthinin, stizalicin, solstialin, katechiny, saponiny.
 
Odvary z Juan de Alonso mají protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální, cytostatické, spasmolytické účinky. Antiseptické, resp. antibakteriální účinky vykazují v případech některých kmenů Staphyllococcus aureus, S. aeruginosa, Salmonella typhimurium, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli.
Podle peruánské tradice se užívají i k léčbě závislostí – alkoholové i tabákové (údajně i narkotikové). Bylina slouží také jako žluté barvivo.
 

 
zánětech ledvin a prostaty 
infekcích močových cest, močového měchýře, retenci moči
zánětech vaječníků
horečkách - snížení horečky
léčbě neplodnosti – pomocně
dně
k utišení bolesti
proti kašli a křečím
revmatických onemocněních
kapavce,
 
Obvyklý způsob použití : 
 
1-3 g (1 lžíce = cca 3 g) byliny zatít cca 700 ml studené vody a vařit na malém ohni 5 minut. Odcedit. Pít 3x denně. Po 2 měsících užívání udělat přestávku 2 měsíce.
Ženám při léčbě neplodnosti doporučujeme mimo pítí Juan de Alonso i Maku .
 
Upozornění:
Kůra nemá trvat déle než 2 měsíce. Ženám při léčbě neplodnosti doporučujeme mimo Juan de Alonso i Maku. Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy.
 
Jako zajímavost:
odvary z Juan de Alonso se doporučují v Peru také jako prostředek pomáhající při odvykání závislosti na tabáku (a údajně i jiných prostředcích toxikomanie). Bylina slouží také jako žluté barvivo