Hercampuri

Gentianella alborosea

Roste v malých skupinkách v těžko přístupných polohách peruánských And, v drsných klimatických podmínkách ve výškách 3.500 - 4.300 m n. m. Je to nevelká rostlina, dorůstá výšky 15 cm. Lodyha je tmavohnědá, malé lísky žlutavě zelené až tmavozelené a kalichovité květy lilové, fialové až tmavomodré. Plody obsahují množství hnědých nebo černých semen. Ve fytoterapii se užívá celá nadzemní část rostliny. Odvary jsou charakteristické velmi hořkou chutí (proto se též nazývá Té amargo).Byly známy již za časů civilizace Inků a používaly se ke snížení horečky a při bolestech žaludku.

 

Obsahové látky:

monoterpeny pentanové - amarosverin, amarogentin, sesterpenoidy - nitidazin, nitiol, flavonoidy - izioorientin, magniferin, xantony - norsvertianin, demetylobellidifolin, svertianin, steroly - cholesterol, stigmasterol, ergosterol, saponiny, taniny, třísloviny, kyselina gencianová, minerály - Al, Ca, K, Na, Mg. 
 
Vývary mají vlastnosti močopudné, čistí krev, zvyšují tvorbu žluči a usnadňují její vylučování,a tím pomáhájí předcházet vzniku žlučových kamínků. Eliminují z organizmu cholesterol a jsou dobrým regulátorem metabolizmu tuků, usnadňují snížení váhy při otylosti. Mimo to upravují funkce trávicího traktu, mírní bolesti žaludku, podporují činnost ledvin a jater,(používají se při jaterních chorobách -virový zánět, cirhóza), pomáhají při cukrovce, trávení Mají antioxidační a hepatoprotektivní vlastnosti. V současnosti se nejvíce používají ke snížení hladiny cholesterolu, očistě a regeneraci jater.
Poslední výzkumy potvrzují i použitelnost Hercampuri při léčbě leukémie. Po Manayupě je to druhá nejužívanější očistná rostlina. Nenechte se odradit hořkou chutí byliny, je neobvykle účinná.

 


Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:

 
  • léčbě jaterních chorob (cirhóze, virových zánětech) 
  • cukrovce    
  • otylosti                                                                               
  • zvýšené hladině cholesterolu   
  • očistě krve  
  • regeneraci a povzbuzení funkce jater a žlučníku   
  • úpravě metabolismu a s tím spojeném odbourávání tuků
  • při infekcích

Upozornění 
 
Doporučujeme začínat od slabších dávek a postupně je zvyšovat, snadněji si zvyknete na jejich chuť. 
Hercampuri neužívejte, pokud trpíte žaludečními vředy.

Obvyklý způsob použití :

1 lžíci  byliny zalít cca 700 ml studené vody a za mírného varu 5 minut povařit. Odcedit, podávat 3x denně
Nepoužívat dlouhodobě, maximálně po dobu 2 měsíců. Není určeno pro osoby s vředovým onemocněním duodenu.