Sacha Inchi

 
Plukenetia Volubilis Linnaeu

Power snack , superpotravina XXI. Století

Sacha Inchi známa také jako Inca Inchi  je rostlinou z peruánské Amazonie, pěstovanou jak ve vyšších, tak i v nižších partiích džungle, známou již v dávné minulosti. Je popínavou, částečně zdřevnatělou rostlinou, dorůstající výšky 2 metry. Listy má zelené a drobné bílé květy.
Plody jsou ve tvaru hvězdy, jasně zelené barvy. Během dozrávání ale hnědnou a uvnitř jsou uložena semena (oříšky), oddělená od sebe přepážkami.

 


Oříšky Sacha Inchi jsou běžně užívány různými způsoby – vařené, pečené, pražené nebo jako přídavek do různých potravin. Chutí a tvarem připomínají tradiční ořechy. Jsou výborným, nezvykle výživným doplňkem stravy a jejich možnost přípravy v různých chuťových variacích – sladké, slané, kořeněné – z nich činí dokonalou alternativu chipsů a jiných podobných, často nepříliš zdravých „pochoutek“.
Semena Sacha Inchi jsou opravdovým pokladem přírody – neobvykle bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, nezbytných pro život a zdraví lidí. Takové množství nenajdete v žádných jiných semenech olejnatých rostlin, neboť jich obsahuje až 93,7%.
Omega 3 -  48,6%
Omega 6 - 36,8%
Omega 9 - 8,3%

A právě z těchto semen je díky speciální technologii vyráběn olej Sacha Inchi. První odborné články o něm se objevily již v roce 1980 u USA. Bylo objeveno, že plody Sacha Inchi obsahují nenasycené mastné kyseliny, které organizmus nedokáže sám syntetizovat, jsou nezbytné k jeho správné činnosti, a proto by měly být součástí naší každodenní stravy.

V roce 2000, za podpory evropských vědců a ve spolupráci s Universidad Agraria La Molina, byly zahájeny podrobné vědecké výzkumy této neobyčejné rostliny.
Mimo nenasycených mastných kyselin Omega 3, Omega 6 a Omega 9 (v ideálním poměru a omega 3 – 48,6%, - 13 x více než losos! ) obsahují plody Sacha Inchi ještě výživné bílkoviny (33%), antioxidanty, jód, vitamíny A a E, zvláště 
potřebné pro sportující.

Olej Sacha Inchi, jako nejbohatší zdroj kyselin Omega, získal ve světě ohromné uznání a mezi jinými brzy získal první místo. Nalezl široké uplatnění nejen v medicíně a potravinářském průmyslu, ale také – díky mimořádně příznivým účinkům na lidskou pokožku – v průmyslu kosmetickém, při výrobě krémů, kosmetických masek a šamponů.

  

Cenné a unikátní - jak z pohledu množství, tak i jakosti - složení oleje Sacha Inchi způsobilo, že se stal nejlepším ve své kategorii.
V letech 2004 - 2007 získal zcela bezkonkurenčně na světových výstavách rostlinných olejů v Paříži zlaté medaile a ocenění za technologickou inovaci procesu extrakce.
Zveřejněné publikace na téma oleje Sacha Inchi ve světě vyvolaly bleskový růst zájmu o něj. A zdá se, že není přeháněním, pokud ho nazýváme zázračnou potravinou. Jeho vstřebatelnost je mimořádně vysoká (více než 96%) a užívání ideální v každém věku – od nejmenších dětí po nejstarší seniory. Doporučuje se i těhotným ženám – díky dobrému vlivu na správný vývoj plodu, hlavně mozku a nervového systému.

 

Podívejme se na dlouhý seznam účinků Sacha Inchi, podporujících správnou činnost našeho organizmu: 

Mozek


Vyživuje, zvyšuje „kapacitu“ mozkových buněk, zlepšuje paměť, podporuje myšlenkové procesy, logiku a představivost
Zlepšuje činnost centrálního nervového systému, podporuje nápravu funkcí neuronů v mozku a přenášení nervových
podnětů
Pomáhá zvláště při demenci, depresi, stresu, únavě, nervovém i psychickém vyčerpání, podrážděnosti a nespavosti.
Zlepšuje stav nemocných s chorobou Alzheimera. Pomáhá při migréně.

 Srdce

Posiluje srdce a pomáhá udržet stálý krevní tlak, redukuje vysoký krevní tlak,značně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, předchází arytmii
Kontroluje a reguluje hladinu cholesterolu v krvi, stimuluje snížení hladiny „špatného „ (LDL), usnadňuje transport výživných substancí v organizmu
Snižuje hladinu trygliceridů a pomáhá tím předcházet sklerotickým změnám cév, ohraničuje onemocnění oběhového systému krve, tolik v poslední době rozšířená vzhledem k nadměrné konzumaci škodlivých tuků
Pomáhá předcházet srdečnímu infarktu a trombóze, snižuje též riziko vzniku srdečních chorob způsobených nedokrvením srdečního svalu.
Pomáhá v přenosu kyslíku krví do tkání, zlepšuje krevní oběh.

Trávící trakt a metabolizmus

Pomáhá při transportu výživných substancí do krve, reguluje a posiluje správnou materiální přeměnu
Předchází zácpám

Pomáhá při uchování správné funkce ledvin a vodního hospodářství organizmu
Omezuje ztučnění jater a vznik substancí způsobujících rozvoj zánětlivých procesů
Pomáhá při redukčních dietách
Reguluje hladinu krevního cukru, snížením metabolizmu glukózy pomáhá předcházet cukrovce
Pomáhá při léčbě Crohnovy choroby a jiných zánětů střev.

Zánětlivé procesy

Snižuje riziko výskytu zánětů a působí protizánětlivě, mimo jiné v těchto případech:
Revmatický zánět kloubů
Záněty kloubů, artróza, revma
Vředový zánět tenkého i tlustého střeva
Virový i bakteriální zánět plic
Záněty průdušek a astma.

Těhotenství, kojenci a děti 


Je ideální potravinou pro těhotné ženy, protože usnadňuje správný vývoj plodu, má zásadní vliv na rozvoj nervových
tkání plodu a správného rozvoje mozku a nervového systému
Snižuje riziko vysokého krevného tlaku v období těhotenství
Zajišťuje správný psychomotorický vývoj kojenců a má pozitivní vliv na jejich smyslový rozvoj
Má pozitivní vliv na rozvoj dítěte v každém věku.

Nádorová onemocnění

Zpomaluje růst nádorových buněk a podporuje léčbu nádorů
Posiluje imunitní systém při různých typech nádorových onemocnění.

Pokožka

Pomáhá udržet zdravou, pěknou pokožku, zpomaluje procesy stárnutí

Předchází vypadávání vlasů, posiluje nehty
Předchází a pomáhá při léčbě ekzémů, lupénky a uhrovitosti.

Pravidelná konzumace oleje Sacha Inchi „maže“ pokožku rovněž zevnitř a významným způsobem posiluje její výživu a vzhled. Může se užívat rovněž jako tělový balzám a nehtová výživa.
Sacha Inchi se užívá s výbornými výsledky u dětí s ADHD.
Několik slov o Omega 3
 
Připomeňme si, že Omega 3, Omega 6 a Omega 9 jsou pro naše zdraví a život nezbytné nenasycené mastné kyseliny, které není organizmus schopen sám vytvořit. Tyto substance se podílí na mnoha klíčových procesech probíhajících v naše těle. Jsou velmi důležitou součástí prevence oběhových chorob. Kontrolují a udržují na správné úrovni cholesterol a triglyceridy. Chrání před vznikem krevních trombů, pomáhají předcházet srdečnímu infarktu a mozkovým příhodám. Chrání náš organizmus před záněty a dodávané v dostatečném množství pomáhají při léčbě autoimunitních onemocnění, jako jsou: roztroušená skleróza, revmatoidní záněty kloubů, Crohnova choroba a migrena status.
Omega 3 se podílí mimo jiné na tvorbě zrakových buněk oční sítnice a struktury buněčných blan.
Je klíčem ke správnému metabolizmu, neboli všem biochemickým procesům a enzymatickým reakcím probíhajícím v buňkách celého organizmu.

  Nedostatek Omega 3 se projevuje různými způsoby:

suchou pokožkou, podrážděností, nedostatkem soustředění, měkkými nehty, alergiemi, nízkou imunitou, nadměrnou žízní, suchostí očí, nádorovými onemocněními, těžko hojícími se ranami, poruchami paměti a schopnosti učit se, zvýšením tělesné váhy, srdečními chorobami, záněty, cukrovkou, depresemi a ADHD u dětí.
Pouze 5% světové populace konzumuje dostatečné množství mastných kys
elin a v tom lze najít příčinu stále se zvyšujících počtů různých onemocnění.
Olej Sacha Inchi je výborným řešením – ideální podporou správných funkcí organizmu a zlepšení zdravotního stavu všech věkových skupin – od nejmenších dětí do nejstarších seniorů. Bohaté, unikátní složení ho předurčuje k tomu, aby se stal stálým a nezastupitelným hostem na našich stolech, doplňujícím každodenní, obvykle málo hodnotnou výživu současného člověka.

 Dodatečné informace:


OMEGA 3 V KAPKÁCH - Olej přechovávejte v temnu. Sluneční světlo a vysoké teploty způsobují jeho okysličení. Olej pít 1 -2 lžičku denně. Lze dodávat i to salatů .  

Obsahuje Omega 3 – 48,6%, - 13 x více než losos!
 
Velmi cenná složka každodenní stravy.
Ve světě vysoce ceněný rostlinný elixír života, umožňující udržení organizmu v dokonalé harmonii a zdraví.
Klíč ke sp
rávnému metabolizmu - všem biochemickým a enzymatickým reakcím probíhajícím v buňkách organizmu a umožňující jeho udržení v dokonalé harmonii a zdraví.
Výborn
á kosmetika, s blahodárným vlivem na pokožku celého těla.

echy Sacha Inchi přechovávejte na chladném a temném místě  Sluneční světlo a vysoké teploty způsobují  rychlé okysličení.
Z ohledem na nebezpečí polknutí nepodávejte ořechy dětem do 2 let. Starší děti a dospělí mohou 
denně sníst cca 30 g (12 ks) oříšků mezi jídly jako pochutinu a nebo dodávat do salátů.